Şehitliklere otopark yaptılar

Şehitliklere otopark yaptılar
25/03/2006 – 02:19

Çanakkale’de düşmanla ilk çarpışan alayın komutanı Binbaşı Kör Halis’in torunu Serdar Ataksor, “Çanakkale’de yapılan şeylerde çok ciddi tahrifatlar var” diyerek Karen Fogg’un ‘Türk tarihini tahrif edin’ şeklindeki talimatını hatırlattı. Ataksor, “Ama siyasiler buna hiçbir tepki göstermiyorlar” dedi.

Röportaj: İslam ARSLAN

E-mail : arslanislam@gmail.com

Çanakkale’de düşmanla ilk çarpışan alayın komutanı Binbaşı Kör Halis’in Torunu Serdar Ataksor, Çanakkale merkezli çalışmaların yetersizliğini ifade ederken en çok da devlet olarak tarihimize ilgisizliğimizden yakınıyor.

Siz Çanakkale’de dedeniz ve diğer şehitlere saygısızlık yapıldığını savunuyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?

Arıburnu’ndaki Ali Çavuş Siperi’nin üstüne, onca insanın, şehitlerimizin kanla kemikle yoğurduğu o mübarek yeri otopark yapıyorlar. 57. Alay Şehitliği’nin önüne estetikten gayet uzak beton merdivenler yaptılar. En son Kilye Koyu’nda rölyef çalışması yapıldı. Bu çalışmada Genelkurmay’dan orada şehit düşen komutanların isim ve resimleri talep ediliyor. Orada dedemin ismini bulamıyoruz. 1975 yılında Çanakkale Raporu adlı bir kitap çıkarmış. Bu kitap Genelkurmay’da da var. İçinde envai çeşit resim var, belge var, yazı var. Ama bulamadık diyorlar. 26. Alay Komutanı Hafız Kadri Seddülbahir’de muazzam bir savunma yapıyor. Müthiş bir insan. Hafız Kadri de rölyeflerde yer almıyor. Böyle bir ciddiyetsizlikle bu iş yürümez.

Meşru zeminini hazırlamaya çalışıyorlar

Çanakkale’de savaşan Avustralya ve Yeni Zelanda’nın bazı istekleri vardı. Ayrıca Avrupa ülkelerinin garip açıklamaları… Tabi AKP hükümetinin anlamsız tavırları… Ne dersiniz? Sorun nedir?

En son Avustralya’dan ültimatomlar falan geliyor. ‘Burayı konsorsiyum yönetsin’ falan diyorlar. ‘Burayı biz yönetemiyoruz’ itirafı gibi. Zaten amaç o, meşru zeminini hazırlamaya çalışıyorlar. ‘Bir sene İngiliz, bir sene Fransız yönetsin.’ diyorlar. Peki yönetsin… Patrik Batholemos’a ekümenik unvanını verin. İtalya’daki Vatikan gibi Ortodoksların merkezi yapsın burayı. Sizi içeriye pasaportla soksun, burayı da sizi de o yönetsin. Böyle bir mantık olabilir mi?

Tarihimizi tahrif ediyorlar

Bütün bu tavırların sebebi nedir?

Yapılan şeylerde çok ciddi tahrifatlar var. Osmanlı tarihinde de yapıldı, inkılap tarihinde de yapılıyor. Karen Fogg’un resmi talimatı var, ‘Türk tarihini tahrif edin’ diyor. Korkunç bir şeydir bu. Ama siyasiler buna hiçbir tepki göstermiyorlar.

Türk gençlerinin tarih bilincini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eğitim sistemimize Milli Eğitim diyorlar ama bu ne Milli’dir, ne Eğitim’dir. Siz tutun Osmanlı tarihini kaldırın, eee siz gençleri tarih bilinciyle yoğurmayacaksınız da ne yapacaksınız. Türk eğitim sisteminden fevkalade şikayetçiyim.

200 yıldır emperyalizmle mücadelemiz var

Bu çok anlamsız değil mi? Biz yedi düvele karşı savaşan bir toplumuz…

Ben Türk ulusu olarak 200 yıldır emperyalizmle mücadele ediyorum. Çanakkale’de dedem de aynı mücadeleyi verdi. Bizim kadar uzun zaman emperyalizmle mücadele eden bir ulus yoktur. 1. Dünya savaşının nedenleri fevkalade açıktır. Sömürgeci güçlerin yeni sömürgeler bulma çabası.

Biz kendi müdafaamızı yapmazsak yeni Çanakkaleler yaşamak zorunda kalmaz mıyız? Mesela Ermeniler eliyle sıkıştırılıyoruz… Ermeni Soykırımı gibi tartışmalar var…

Türk hükümeti, Ermeni soykırımı olayının uluslararası bir yalan olduğunu açıklayamıyor. Yarın bizi Çanakkale’de soykırım yapmakla da suçlarlar o zaman. Burada Türk ordusu milli ve dini geleneklerinden gelen büyük bir şuurla bu müdafaayı yapmıştır. Ancak acı olan tarafı Mondros mütarekesiyle teslim olmasıdır.

Binbaşı Halis, gözünü Balkan Harbinde kaybetti

Dedenizden bahseder misiniz biraz?

Dedem, Hicri 1312 yılında Harp Okulu’na, yani Osmanlı Ordusuna giriyor. 1314’te mezun oluyor. Mezuniyetini müteakip önce Trablusgarp harbinde bulunuyor. Daha sonra Balkan harbinde bulunuyor. Burada ayağından yaralanıyor ve bir gözüne çarpan şarapnel onu da sakatlıyor. Kör Halis lakabı bu şekilde kalıyor. Balkan harbinde kaybettiği gözünün ismi bu. Balkan harbinden sonra Çanakkale’de, Seddülbahir cephesinde yüzbaşı olarak bulunuyor. Hayatı savaş meydanlarında geçmiş kahraman bir askerdir.

Reklamlar
Published in: on Mayıs 29, 2007 at 10:15 pm  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://hayreddin.wordpress.com/2007/05/29/sehitliklere-otopark-yaptilar/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: