Zapsu ABD’de Konuştu: Bu Adamı Kullanın

Zapsu ABD’de Konuştu: Bu Adamı Kullanın
KategoriCüneyt Zapsu |
İNGİLİZCE TEYP KAYDI

This man is an honest man. And he has his own beliefs and he is true to his beliefs. Please try to… I’d say “exploit” is a bad word, but kullanmak or use… (Zapsu burada Türkçe kullanmak sözcüğünü telaffuz ediyor ve İngilizce nasıl denir anlamında dinleyicilere bakıyor ve bir Türk dinleyicinin hatırlatması üzerine sözlerine devam ediyor) take advantage of this man. Because this person has so much credibility, because of his own beliefs in the Muslim world and he believes in the Western style democracy. I think instead of pushing him down, putting him to the drain, use… Here and in Europe you should take advantage of that. This is my offer…

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Bu adam dürüst bir adam. Kendi inançlarına sahip ve bu inançlarında samimi. Lütfen şunu yapmaya çalışın… “Sömürmek” kötü bir kelime, ama kullanmak… Bu adamdan yararlanın. Çünkü bu kişinin çok itibarı var, hem kendi inançları nedeniyle Müslüman dünyasında, hem de Batı tipi demokrasiye inanıyor. Bence onu devirmeye çalışmak, delikten aşağı koymak yerine onu kullanın… Burada ve Avrupa’da bundan yararlanmalısınız. Teklifim budur.

Milliyet Washington muhabiri Yasemin Çongar’ın geçen cuma günü gazetemizin manşetinde yer alan “ABD’de Hamas Kavgası” başlıklı haberi, Türkiye’nin siyasi gündeminin en önemli tartışma konularından biri haline geldi.
Çongar, bu haberinde AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın özel danışmanı Cüneyd Zapsu’nun Washington’daki American Enterprise Institute adlı araştırma kuruluşunda (think tank) Amerikalılarla yaptıkları tartışmaları aktarıyordu.
Haberin en çok hassasiyet yaratan noktalarından biri, Zapsu’nun Başbakan Erdoğan’ı kastederek, Amerikan tarafına “Bu adamı kullanın” dediğini aktaran bölümdü.
Zapsu’nun bu sözleri önceki akşam AKP’nin Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da ele alındı. Milliyet AKP muhabiri Abdullah Karakuş’un aktardığına göre, toplantıya katılan Şaban Dişli, konuyu haberleştiren gazetecilerin çeviri hatası yaptıklarını söyledi. Dişli, “Erdoğan’ın tüm dünyada kredibilitesi var, kredibilitesini kullanın dedik; Erdoğan’ı kullanın demedik” şeklinde konuştu.
Milliyet, bu konuda herhangi bir yanlış anlamaya yer vermemek üzere Washington muhabiri Yasemin Çongar’ın elindeki teyp kaydından Zapsu’nun bu konudaki sözlerinin İngilizce orijinali ile Türkçe çevirisini okurlarınının dikkatine getiriyor:

‘Onu sömürün’ de dedi mi?
Zapsu, konuşmasında Amerikalıların Erdoğan’ı “kullanmaları” anlamına gelen sözler sarf ederken, önce İngilizce “kullanma” fiiline kıyasla daha ağır bir anlam içeren “exploit” sözcüğünü kullanıyor, ancak bunun yanlış olacağını hemen fark ederek düzeltiyor.
Redhouse Sözlüğü, exploit sözcüğüne Türkçe şu karşılıkları veriyor: “Sömürmek, istismar etmek, kendi çıkarına kullanmak, istifade etmek.”

Reklamlar
Published in: on Haziran 3, 2007 at 5:19 pm  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://hayreddin.wordpress.com/2007/06/03/zapsu-abd%e2%80%99de-konustu-bu-adami-kullanin/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: