İnsanlık yenilmesin!

Nuray Mert İnsanlık yenilmesin! 

Nuray Mert

13/03/2008 (4866 kişi okudu)

‘Irak işgalinin üzerinden beş yıl geçti. Dile kolay, tam beş yıl.’
Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (BAK) salı günü yaptığı basın açıklaması metni böyle başlıyordu. ‘Dile kolay’, Türkçe’nin en anlamlı, en içli, en ‘uyarıcı’ deyimlerinden biri. İşgal, savaş, çatışma deyip geçtiğimiz, deyip geçtikçe kanıksadığımız, kanıksamayıp itiraz dahi etsek, gerisinde yaşananları, yaşananların vahametini yine de bir şekilde ve kaçınılmaz olarak hafifsediğimiz şeyleri, hatırlamakta, hatırlatmakta fayda var.
Dahası ve işin acısı, Irak işgalini hatırlamak, hatırlatmak dile bile kolay değil. Beş yıl boyunca, BAK olarak, olanları sözle olsun hatırlamak, kınamak, itiraz etmek için gösterdiğimiz bunca çabaya rağmen, ‘kolay’ olan bile bunca zora girdi. Basın açıklamaları, savaş karşıtı toplantı ve gösteriler, basında, medyada yer bulmakta zorlandı. Bunun nedeni, sıradan bir sansür mekanizması da değil, vicdanların körleşmesi, körlüğün sansürü. Yanı başımızda olanlar, ölenler, herhangi bir magazin olayı kadar ilgimizi çekmiyor. Hiç kuşkunuz olmasın, bu kayıtsızlığın vebali hepimizin üzerinde olacak. Komşusu açken tok yatmanın yadırgandığı bir kültürle boşuna övünmek nafile, komşumuz ölürken, tok yatan, tok yatmanın peşine düşen, dünya yansa bir kalbur samanı yanmasın derdinde, tüketim kredisi hesabı yapan bir toplum olmanın utancını çocuklarımız hissedecek Dahası, sadece biz değil, tüm insanlık içine girdiği bu çılgınlıktan yenik çıkacak. Bundan kuşkunuz olmasın.
“Değerli basın mensupları, ölen insan sayısını bir kez daha, üstüne basa basa söylemek istiyorum:
1 MİLYONDAN FAZLA İNSAN! Adana şehrimizin nüfusunun yok olduğunu, öldürüldüğünü düşünün!
Çoğu çocuk, 1 milyondan fazla insan.
Çoğu kadın, çoğu yaşlı ve hepsi yoksul 1 milyon insan!
Artık tüm dünya biliyor ki ABD, Irak’ta ne teröre karşı mücadele ediyor ne de demokrasi ve özgürlükler için.
ABD, Irak’ta petrol için savaşıyor, şirket kârları için savaşıyor, enerji kaynaklarını denetlemek için savaşıyor, dünya hegemonyası için savaşıyor. Bu yüzden, 1 milyondan daha fazla insanı öldürürken, Irak petrollerini BP ve Shell gibi petrol devlerine 30 yıllığına kiralama yasasını çıkarıyor.
ABD beş yıldır Irak’ta insanlığın bildiği tüm insanlık ve savaş suçlarını işledi ve işlemeye devam ediyor
ABD, Irak’ı işgal ettiğinden beri, neo-con’ların iddia ettiği gibi dünya daha güvenli bir yer haline gelmedi. Küresel savaş karşıtı hareketin yıllardır söylediği gibi, işgal politikaları dünyayı çok daha güvensiz bir yer yaptı.
ABD’nin Afganistan ve Irak işgalleri, İsrail’in Lübnan’ı ve Filistin’i bombalaması, Türkiye’nin Kuzey Irak’a harekât ya da operasyonlar yapması.. bu politikalar güvensizliği gidermez. Tam tersine küresel güvensizliğin nedenidir.
Irak işgalinin beş yıllık maliyetinin milyarlarca dolar olduğunu biliyoruz. Bu kaynaklar dünyadaki açlığın, sağlık hizmetlerindeki, eğitim alanındaki eksikliklerin giderilmesine harcansaydı, eşitlik ve adalet için kullanılsaydı dünya çok daha güvenli bir yer olurdu.
Bizler, tüm dünyadaki, savaş karşıtları beş yıldır mücadele ediyoruz.
Beş yıldır ‘Savaşa hayır!’ diyoruz.
Çünkü, işgale maruz kalan halkların bu dayanışmaya ihtiyacı var.
Çünkü, halklar arasında kardeşliğin korunması için bu sesin, ‘Barışın ve dayanışmanın sesi’nin çok daha güçlü bir biçimde haykırılmasına ihtiyaç var.”
Barış ve Adalet Koalisyonu’nun basın açıklaması böyle devam ediyor ve hepimizi 15 Mart Cumartesi günü, Kadıköy meydanında yapılacak toplantıya davet ediyor. Kayıtsızlığa, kanıksamaya, kafa karışıklığına, hele hafta sonu rehavetine yenik düşmeyelim. Yenik düşmeyenler ne kadar kalabalık olursa, umut o kadar çok olur.
Sesimizi çıkaralım, yaşanması bunca zor, vahim olanlar, dile bu kadar kolay olmasın. İşgalde bunca şehit veren insanlık, sonuçta toptan yenik düşmesin.

Reklamlar
Published in: on Nisan 13, 2008 at 5:05 pm  Yorum Yapın  

The URI to TrackBack this entry is: https://hayreddin.wordpress.com/2008/04/13/insanlik-yenilmesin/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: